Jdi na obsah Jdi na menu
 


duben 1

24. 3. 2011

                                                            DUBEN 2011

 

zvíře měsíce:                                              Rosela pestrá

POPIS: Samec má hlavu a prsa červeně zbarvené, lícní skvrny bílé. Dolní prsa jsou žlutá, přecházejí do jasně zeleného břicha. Zadní část břicha a spodní ocasní krovky červené. Krycí pera na zádech a křídlech jsou žlutá se žlutozelenými lemy. ... Samice je v těle subtilnější, červenou na hlavě a prsou má tmavší a méně výraznou, v týlu je spíše zelená než červená, křídelní proužek nechybí.Mladí se podobají samici, stejně jako ony mají bílý proužek na spodině křídla a zelený týl.

VÝSKYT: Jihovýchodní Austrálie včetně Tasmánie, vysazena byla na Novém Zélandě. Na řadě míst Austrálie je velice početným ptákem.

ŽIVOT V PŘÍRODĚ: Obývá otevřenější krajinu v nížinách i ve vyšších polohách až do výšk kolem 1250 metrů. Častá je i ve městech v zahradách a parcích, létá do sadů a na farmy, kde se živý pěstovanými plodinami.

CHOV: Do londýnské zoologické zahrady se dostala v roce 1862, téměř sto let po svém oěvení. První odchov se podařil již v roce 1863 Sacckovi v Barceloně. Koncem minulého století byla rozela chována i u nás. První odchov se u nás zřejmě podařil Vožechovi v roce 1934, tedy ve stejné době jako v´Anglii a dříve než ve Francii. Dnes je odchovávána naprosto běžně.

POTRAVA: Neliší se od potravy jiných australských papoušků. Vyžaduje hodně čerstvích větví k okusování, hodně ovoce, zeleniny i zeleného krmení.

                                                                                                             (z knihy Kapesní atlas exotických ptáků)

 

 

 

 

 

vtip měsíce:

Jde blondýnka venčit pejska a zastaví je policajt. ,,Paní ten pes nemá košík"

,,Ale my nejdeme nakupovat!"  ,, Aha, tak promiňte."

 

                                                                                        

 

z české historie:                                      sv. Václav  

Kníže Václav se narodil roku 907 kněžně Drahomíře. Měl také babičku Ludmilu, která ho také naučila číst a psát. Jen Drahomíra Ludmilu neměla moc ráda. Drahomíra si připadala opovrhovaná a tak najala vrahy. Ti Ludmilu na hradě Tetíně v noci uškrtily její vlastní šálou. Drahomíra se však z moci dlouho neradovala, Václav brzy dospěl a ujel se vlády. Drahomíru vyhnal ze země. Vzdělanost české země vzkvétala. Jednou ho jeho bratr Boleslav pozval do jeho sídla na hostinu. Václav  pozvání přijal a chtěl se s Boleslavem usmířit. Ale byla to lest. jednou ráno Václav s boleslavem šli do kostela. Tu václav spatřil, že ho chtějí zabít, chtěl otevřít dveře od kostela, ale byly zaseklé. Václava zabili a a trůn nastoupil Boleslav. Václav byl prohlášen za svatého. Byl pohřben v katedrále sv. Víta. 

                        

 

 

 

 

co je nového:

Je duben, druhý jarní měsíc. Rozkvétá spousta květin, stromů i keřů. Jaro už konečně přišlo. Můžeme odložit sěhuje, sáňky, péřovky, lyže, šály, rukavice, kulichy ale i zimní náladu. Konečně jsme se dočkaly tepla, sluníčka ale i světla které už je v 6:30 ráno. Můžeme vyjít na procházky do lesa v pět večer bez toho, že by jsme se báli že se v té tmě ztratíme. No je prostě krásně. Ale už musím přestat psát a letím se ven proběhnout.

 

zluta-kytka.jpg

 

 

 

 

 

 

Příští díl již 1.5.2011

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář